Sprawa Svena, czyli do czego jest w stanie posunąć się rząd brytyjski by chronić swoich interesów [ANGLIA]

W styczniu 2018 roku, Sven został skazany na 5 lat więzienia za ‘udział w spisku mającym na celu szantaż’ w związku z kampanią na rzecz zamknięcia laboratorium wykorzystującym zwierzęta do badań, Huntington Life Science (ostatnio przemianowanym na Envigo). HLS jest największym w Europie laboratorium wykorzystującym zwierzęta do badań, oraz najgłośniej oprotestowanym laboratorium na świecie. Rząd brytyjski podjął nadzwyczajne starania, aby powstrzymać ludzi przed protestowaniem w sprawie HLS, kierunkując swoje działania na represje wobec osób biorących udział w kampanii.


Poniżej przedstawimy więcej informacji na temat sprawy Svena, HLS i represji jakie dotknęły obrońców praw zwierząt w wielkiej brytanii.

Sprawa Svena

Nad rankiem 6 lipca 2012 roku, policja w Amsterdamie, w holandii, zrobiła rajd na dom Svena i jego partnera oraz na budynek, w którym znajdowało się biuro lokalnej grupy działającej na rzecz praw zwierząt. Policja skonfiskowała komputery, przenośne dyski, drukarki, kamery oraz dokumenty z obu zrajdowanych miejsc. Sven i jego partner zostali aresztowani na podstawie europejskiego listu gończego za ‘udział w spisku mającym na celu szantaż’ Huntington Life Science (HLS), brytyjskiego największego laboratorium wykorzystującym zwierzęta do badań. Byli przetrzymywani przez tydzień w areszcie zanim wypuszczono ich za kaucją, konfiskując ich paszporty. Trzecia osoba została zatrzymana na terenie wielkiej brytanii.

Na początku 2014 roku, osoba zatrzymana na terenach wielkiej brytanii stanęła przed sądem i została skazana za ‘udział w spisku mającym na celu szantaż’ między 2001 rokiem, a 2011, za swoją rolę w prowadzeniu Stop Huntington Animal Cruelty (SHARC), globalnej kampanii, która walczyła o zamknięcie HLS. Została skazana na 6 lat więzienia.

Sven został oskarżony o ‘udział w spisku mającym na celu szantaż’ między listopadem 2008 roku, a grudniem 2010.

HLS i represje państwowe

Huntington Life Science (HLS) jest największym w Europie laboratorium robiącym badania na zwierzętach. Mordują 500 zwierząt dziennie.

Ponieważ jest to kontraktowe laboratorium, będą przeprowadzać badania jakiejkolwiek rzeczy, za którą dostaną zapłatę, między innymi: produkty gospodarstwa domowego, chemiczne środki czystości, środki przeciwko chwastom, pestycydy, barwniki spożywcze, sztuczne słodziki, GMO, tusz do drukarek… Trują zwierzęta czymkolwiek, na czym mogą zyskać.

HLS wykorzystuję między innymi do swoich badań: małpy, psy, koty, króliki, świnki morskie, chomiki, myszy i ptaki. W tym momencie około 70 tysięcy zwierząt znajduje się w klatkach HLS czekając na wyrok śmierci.

Co jakiś czas świat obiegają informację o tym, że pracownice/y HLS są brutalni wobec zwierząt czy fałszują dokumenty. Zostali złapani na sprzedawaniu narkotyków, symulowaniu stosunków seksualnych ze zwierzętami oraz bicie szczeniąt beagle w twarz. HLS jest jedynym laboratorium, któremu tymczasowo odebrano licencję przez brutalność wobec zwierząt. Nie trzeba dodawać, że tego rodzaju nadużycia zdarzają się codziennie, a zwierzęta umierają tam średnio co 3 minuty.

Ludzie byli tak oburzeni tą sytuacją, że kampania przeciwko HLS była najgłośniejszą kampanią przeciwko tego typu laboratoriom. Kampania ta była również najbardziej skuteczną w historii walki o prawa zwierząt. W ciągu ostatnich lat, setki firm (w tym największe instytucje finansowe) na całym świecie zerwały jakiekolwiek kontakty z HLS i zapowiedziały, że nigdy do ponownej współpracy nie dojdzie. Z tego powodu HLS ma obecnie długi wynoszące ponad 100 milionów funtów i niedawno przemianowali się pod nazwą Envigo, by uniknąć nagłośnienia ich metod w ostatnich latach.

HLS już wielokrotnie zostałoby zamknięte, gdyby nie wsparcie rządu brytyjskiego, który ma swoje interesy w przemyśle farmaceutycznym i wiwisekcyjnym. W ochronie tych interesów, rząd dostarczył ogromną pożyczkę ratującą laboratorium, wraz z prywatnymi usługami bankowymi i ubezpieczeniowymi dla HLS. Laboratorium to jest jedynym przypadkiem w historii, które otrzymało prywatną bankowość oraz ubezpieczenia od rządu byrytyjskiego.

Ponadto, władze wielkiej brytanii rozpoczęły długą kampanię represyjną przeciwko każdemu i każdej, kogo uważają za zagrożenie dla istnienia HLS. Mówimy tu o licznych międzynarodowych operacjach policyjnych wykorzystującymi inwigilację w postaci tajnych policyjnych infiltratorów oraz dziesiątkami rajdów i aresztowań. Aktywiści/stki dostały/li nieproporcjonalnie długie wyroki pozbawienia wolności i ekstremalne kaucje by wyjść na wolność.

Zachęcamy do podejmowania akcji solidarnościowych ze Svenem, takimi jak: pikiety pod ambasadami wielkiej brytanii, banery solidarnościowe oraz benefity!

Możesz napisać do Svena, jego dane:

Sven van Hasselt A3021 ED
HMP Winchester
Romsey Road
Winchester
SO22 5DF
Wielka Brytania

Pamiętaj o wysłaniu znaczków w swojej kopercie!

Możesz także wesprzeć Svena, oraz kampanię solidarnościową:

http://freesven.org/donate/

Tłumaczenie z: http://freesven.org/the-case/