Raport z akcji Ende Gelaende! ZDJĘCIA, WIDEO [NIEMCY]

Poniższy raport jest sklejką trzech tekstów znajdujących się na portalu Enough is Enough. Pierwszy tekst pochodzi z 26 października, drugi z 28, a trzeci z 29.

1200 osób zamkniętych w kotle na stacji Dueren. “To rażąca ignorancja podstawowych praw do wolności”

Dueren, teren administracyjnie należący do ‘niemiec’, 26 października 2018 roku godzina 15:42

Przez ostatnie pięć godzin policja zamknęła w kotle około 1200 osób na stacji ‘Dueren’. Aktywistki i aktywiści podróżowali/ły całą noc specjalnym pociągiem, który ruszył z Pragi następnie jechał przez Lipsk i Berlin, a którego kurs  miał się zakończyć w Stepprath (części Dueren).

Tweet z zeszłej nocy:

Do sądu administracyjnego w Aechen wpłynęły dwa pilne wnioski podważające słuszność działań policyjnych oraz wskazujące na łamanie podstawowych praw konstytucyjnych. O 17:52 sąd administracyjny odrzucił oba wnioski stając tym samym po stronie policji, aktywiści/stki odwołały się do wyższej instancji.

Selma Richter, rzeczniczka Enge Gelaende skrytykowała działania podjęte przez gliny tymi słowami “To rażąca ignorancja podstawowych praw do wolności […] Policja zatrzymała cały pociąg i kilkukrotnie go przeszukiwała. Wiedzą, że niczego nie znajdą. Fakt, że przetrzymywano nas tam przez kilka godzin to czyste prześladowanie za pomocą którego chcą doprowadzić do kryminalizacji i upokorzenia nas. Całkowicie nieuzasadnionym absurdem jest zniechęcanie ludzi w drodze na zarejestrowane zgromadzenie poprzez dokonywanie masowych osobistych przeszukań. […] Ostatnie kilka miesięcy dobitnie pokazało, że społeczeństwo opowiada się przeciw wydobywce węgla. Nie jesteście w stanie nas zatrzymać.”

Zablokowano tor węglowy Hambach oraz wydobywarkę RWE 28.10

Około 6,5 tysiąca aktywistek i aktywistów zablokowało wydobywkę węgla, jest to dotychczas największa tego typu akcja na świecie.

27.10.2018 Düren-Stepprath, niemcy: Od godziny 13:30 4 tysiące osób okupuje tory dzięki którym węgiel jest odprowadzany z kopalni oraz przybywają dzięki nim potrzebne zaopatrzenie do kopalni. 40 osób wspięło się na wydobywarkę i okupują ją od wczesnych godzin porannych. Kilkaset osób próbowało dostać się na teren kopalni gdzie trwała odkrywka pasmowa, ale nie udało im się dotrzeć do celu, zablokowała ich policja. Łącznie, około 6 i pół tysiąca osób przyjechało tutaj by uczestniczyć w blokadzie wydobywki węgla. Poprzez podjęte działania wyrażają swoje zdanie dotyczące tego procederu.

Od kilku dni aktywiści i aktywistki z całej Europy zjeżdżały/li się do obozu znajdującego się blisko miasta Duren.

“Jest to największa akcja tego typu na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, jaką niemcy kiedykolwiek widziały” – mówi Karolina Drzewo, rzeczniczka prasowa Enge Gelaende. W zagłębiu Rheinheim, w pobliżu Kolonii, zakład RWE używa 3 kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego i 4 elektrownie węglowe. Niemcy są największym producentem węgla brunatnego, który jest szczególnie zanieczyszczający. Rząd niby zlecił komisji stworzenie planu dla niemiec na wyjście z wydobywania węgla. Pracom komisji towarzyszyły liczne protesty w sprawie ochrony lasu Hambach, który z roku na rok jest niszczony na rzecz powiększania kopalń. 

“Raport specjalny IPCC właśnie dał nam powód by podjąć natychmiastowe działania przeciw paliwom kopalnianym. Jednakże, wiecznie trwające negocjacje między grupami węglowymi nie odzwierciedlają słów jakie wypowiadają ich rzecznicy  ‘poważnym i pilnym zajęciu się sprawą. Rząd nie wykorzystuje tej ostatniej szansy na pozbycie się węgla z naszego przemysłu. Dlatego robimy to naszymi własnymi rękoma.”

“Walczymy również dla osób znajdujących się na globalnym południu, których najbardziej dotykają zmiany klimatu”

Ruch na torach kolejowych udało się wstrzymać na ponad 24 godziny, węgiel nie został dostarczony do znajdujących się w okolicy elektrowni. Policja uniemożliwiała dostęp do osób okupujących w celu podania im wody bądź jedzenia. Kreatywność ludzka nie zna granic, pod osłoną nocy szmuglowano potrzebne do przeżycia zapasy do osób znajdujących się na torach. Niektórzy/re aktywiści/stki przypięli się za pomocą łańcuchów do torów i pozostali tak aż do 4:30 w niedzielę.

Te prywatne tory kolejowe są główną drogą dla zapotrzebowania dla kopalń i elektrowni. Z reguły pociągi przejeżdżają tędy kilka razy w ciągu godziny by dostarczać do elektrowni potrzebną ilość węgla z odkrywek pasmowych (około 9 tysiąca ton na godzinę).

“Siedzimy w bardzo wrażliwym do kopalni RWE miejscu” – mówi Karolina Drzewo – “Od wczoraj (soboty) ani gram węgla nie opuścił największej kopalni w Europie. Jeśli rząd sam nie zaczyna walczyć z ociepleniem klimaty, to same/i musimy wziąć sprawę w swoje ręce.”

“Nie jesteście w stanie usunąć nasz protest, nie możecie ignorować naszego głosu.” – mówi Selma Richter – “Tego lata, fala upałów i niedobory wody sprawiły, że i w Europie bezpośrednio odczuwamy zagrożenia płynące ze zmian klimatu. To nie jest tak, że walczymy tylko o naszą własną przyszłość, walczymy również o osoby z globalnego południa, które najbardziej odczuwają te zmiany.”

“Niemiecka komisja węglowa rozpaczliwie trzyma się przestarzałych technologii energetycznych. Oni chcą poświęcić naszą przyszłość na rzecz zysków korporacji. Pokazaliśmy/łyśmy naszą siłę: nie ujdzie im to na sucho! Większość społeczeństwa chce natychmiastowego odłączenia elektrowni węglowych!” – powiedziała Karolina Drzewo.

Selma Richter: “Las Hambach oraz walka z kopalniami odkrywkowymi w tym rejonie stały się światowym symbolem ruchu klimatycznego. Nie zdarzyło się jeszcze by aż tyle osób brało udział w takiej akcji.”

“Ende Gelaende” – to sojusz podjęty w imię stopniowego wycofywania węgla, przez wiele tygodni negocjował warunki obozu protestacyjnego. Pierwszy obóz został wyeksmitowany przez policję w środku nocy w środę. Niedługo potem powstał drugi obóz, który był schronieniem dla około 4 i pół tysiąca aktywistów/ek. W sobotę około 6500 osób wyruszyło z terenu obozu w kierunku kopalni by zablokować możliwość jej funkcjonowania. Zgodnie z wspólnie podjętym konsensusem, aktywistki/ści działali w spokoju pomimo wielu prób eskalacji konfliktu ze strony policji.

Tłumaczenie z:
Tekst z 26.10
Tekst z 28.10
Tekst z 29.10