15 sierpnia zaczął się sezon blokad polowań na dzikie ptaki [POLSKA]

Co roku w Polsce, według oficjalnych danych, z rąk myśliwych ginie ok. miliona ptaków. Nieoficjalnie jest ich znacznie więcej -70% stanowią postrzałki – ptaki ranione, które nieodnalezione umierają w cierpieniu.
Niemożliwe jest rozróżnienie w locie gatunków łownych od chronionych, które często są do siebie tak bardzo podobne, że nawet PZŁ na swojej stronie pomylił gatunki w grafice, która miała pomóc je rozróżnić. Polowania na ptaki prowadzone są również po zachodzie słońca, często w kompletnych ciemnościach, w których myśliwi nie mogą dojrzeć swoich kolegów, a walą śrutem do wszystkiego co pojawi się na niebie. Tak więc zabijana jest nie tylko „pechowa 13-tka” – ptaki z listy łownej, ale również te rzadkie, podlegające ochronie.

Ptaki nie wyrządzają istotnych szkód w rolnictwie, ich mięso nie ma znaczenia gospodarczego (mięso np. łyski nie nadaje się do jedzenia), a ilość toksycznego ołowiu, która zostaje wprowadzona do środowiska przekracza ilość produkowaną przez cały transport i przemysł razem wzięte, powodując poważne szkody w przyrodzie. Polowania na ptaki są całkowicie bezzasadne.

Połowa września to czas, kiedy kaczki prowadzą lęgi, młode nie potrafią jeszcze latać i strzelanie do nich jest zwykłym barbarzyństwem.

W ostatnich dniach połączone w koalicji Niech Żyją! grupy Warszawiacy Przeciw Myśliwym, Poznaniacy Przeciwko Myśliwym, oraz Wrocławianie Przeciw Myśliwym zablokowali polowania na dzikie ptaki w wyjątkowo cennych przyrodniczo ostojach ptaków – m.in. na Stawach Milickich oraz na Stawach Borki.

Na Stawach Borki Koalicja odniosła szczególny sukces, ponieważ oprócz doraźnego zablokowania polowania, pomogła złożyć dzierżawcy stawów skuteczny sprzeciw wobec kolejnego polowania. Dziś już mimo planowanego polowania, myśliwych nie było. Wkrótce teren całkowicie zostanie wyłączony z polowań.

Kolejne akcje będą przeprowadzane regularnie, ale do tego potrzeba ludzi, którzy poświęcą swój czas i pojadą w teren.

Jeśli nie zgadzasz się na zabijanie dzikich zwierząt, dołącz do jednej z grup antymyśliwskich działających w Twojej okolicy:
Krakowianie przeciwko myśliwym
Lublin Przeciw Myśliwym
Bygdoszcz przeciw myśliwym
Toruń Przeciwko Myśliwym
BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt
Śląsk przeciw myśliwym

Podpisz też koniecznie petycję o wykreślenie ptaków z listy gatunków łownych:
http://niechzyja.pl/dzialaj/petycja/

Nasz Bór!
Tekst i zdjęcia: Warszawiacy Przeciw Myśliwym