Blokada wstrzymała pracę nad budową rurociągu w Zachodniej Wirginii [USA]

W poniedziałkowy poranek, 4 czerwca, 3 osoby z Appalachians Against Pipelines wstrzymali/ły budowę gazociągu Mountai Valley na 4 godziny przykuwając się do sprzętu znajdującego się wzdłuż drogi 219. Gazociąg Mountain Valley ma być przeprowadzony pod drogą 219, główną trasą przejazdową tej okolicy; przeciwnicy gazociągu przykuli się do narzędzi wiertniczych które będą używane do umiejscowienia rur pod drogą. Policja przybyła na miejsce zdarzenia krótko po godzinie 8 rano. Mimo powtarzających się gróźb użycia przemocy (w postaci paralizatorów, gazu pieprzowego, pałek), protestujący zostali/ły ‘usunięci’ z miejsca blokady bez szwanku o 11 rano.

“Jestem tu by sprzeciwić się gazociągowi Mountain Valley dlatego, bo reprezentuje on jedne z najgorszych cech ludzkości – poświęcanie dobrostanu społeczności i ekosystemów dla krótkoterminowego zysku korporacji”, powiedział Lee Stewart z Loudoun County z Wirginii, jeden z protestujących na miejscu. “Ogień się rozprzestrzenia, i jako ktoś z tych okolic, chcę pomóc mu jak tylko potrafię. Jeśli staniemy razem i weźmiemy sprawy w swoje ręce, zatrzymamy budowę tego gazociągu.”

Ekipy budowlane MVP przygotowują się do wiercenia pod drogą 219 w celu przeprowadzenia gazociągu, który ma przechodzić później przez stromą i delikatną topografię Peters Mountain, poważnie zagrażając regionalnym dorzeczom, ekologii i osobom zamieszkującym te tereny. MVP (Mountain Valley Pipeline) zamierza następie wiercić w Peters Mountain, zagrażając Szlakowi Appalachów.

Heather Houchins z Lindside w Wirginii wsparła zatrzymanie prac nad rurociągiem w powyższy sposób: “Jestem przekonana, że my z Monroe County wiemy jak ważna jest nasza woda, nasza ziemia i jak ważne są nasze prawa. MVP zagraża istnieniu każdej z tych rzeczy. Poprzez bezprzemocową akcję bezpośrednią, nasze głosy stają się słyszalne, i stajemy się siłą którą trzeba szanować.”

Akcja ta nastąpiła dwa dni po tym jak organy ścigania usunęły dwie blokady, które polegał na okupacji drzew na Peters Mountain: blokadę na drzewie w Monroe County w Wirginii blisko Szlaku Appalachów, która trwała 95 dni oraz siedzisko na drzewie w Giles County w Wirginii które skutecznie blokowało drogę dojazdową MVP przez 11 dni. Dzisiejsza akcja była jasnym dowodem na to, że opór wobec MVP wzrasta.

Tłumaczenie z: Earth First

Przetłumaczono przez: Ita