Komunikat ‘medical team’ oraz osób zajmujących się rannymi w ZAD NDDL [FRANCJA]

Dzisiaj (22.05), koło południa, dostaliśmy/łyśmy zgłoszenie o poważnie rannej osobie, obrażenia powstały w wyniku działań żandarmów. Policja będąca na miejscu uniemożliwiła nam dostęp do rannego, przez co nie mogliśmy/łyśmy mu pomóc, oraz nie jesteśmy w stanie całościowo oszacować jego obrażeń.

Od kilku tygodni ostrzegamy o niebezpieczeństwie, jaki niesie za sobą arsenał policyjny. Potępiamy dramatyczną sytuację, jaka miała dzisiaj miejsce, ale nie jesteśmy nią zaskoczeni/e. W ostatnich tygodniach musieliśmy/ałyśmy dostarczyć pomoc do ponad 300 osób, które zostały ranne w wyniku wybuchów granatów GLI-F4 (zawierających po 30 g TNT), granatów mających na celu kontrolę tłumu, które policja często wykorzystuje jako pociski by strzelać głowy i inne wrażliwe części ciała aktywistów.

Na nowo potwierdzamy stwierdzenie, że to, co robi rząd by stłumić ZAD NDDL może spowodować śmierć każdego dnia, wszystko po to aby nadal móc niszczyć miejsca i domy, w których żyją ludzie. Chcielibyśmy/ałybyśmy móc powiedzieć, że wszystko zostanie wyjaśnione w tej sprawie, że akta operacji policyjnej ujrzą światło dzienne, ale po odrzuceniu wszystkich skarg złożonych na przemoc policyjną w Nantes w 2016 roku pokazuje, że nie ma żadnej sprawiedliwości dla ofiar ich działań. Po dzisiejszej sytuacji pytanie: ‘Jak daleko jest w stanie posunąć się rząd by przeciwdziałać jakimkolwiek kolektywnym projektem, które nie mieszczą się w ich ramach?!’, jest aktualnie bardziej, niż kiedykolwiek. Koniecznym jest to aby armia policji wycofała się z la ZAD i zakończyła wszystkie swoje ataki.

Tłumaczenie z: https://enoughisenough14.org/2018/05/22/zad-nddl-serious-injury-this-morning-communique-of-the-medical-team-and-caregivers-of-la-zad/