Aktywista zatrzymany i ukarany grzywną rok po przypięciu się do beczek z betonem w ramach protestu budowy rurociągu w stanie Dakota [USA]

7 kwietnia poprzedniego roku, Vic, mając wtedy 77 lat, przypiął się do beczek z betonem blokując tym samym wejście do oddziału Wells Fargo w Middletown podczas trwającej demonstracji przeciwko fundowania przez ów bank budowy Dakota Acces Pipeline (DAPL, rurociągu w stanie Dakota) oraz innych projektów infrastruktury paliw kopalnianych. Akcja Vic’a zmusiła bank do zamknięcia tego oddziału na prawie dwie godziny. W międzyczasie, 9 studentów uniwersytetu Wesleyan zablokowało bankomat znajdujący się przy tym samym oddziale banku. Policja nie była w stanie oddzielić Vic’a od beczek oraz nie dokonała żadnych aresztowań.

Przy okazji tej akcji, Vic udostępnił to oświadczenie:

Wells Fargo jest jednym z głównych fundatorów budowy rurociągu w stanie Dakota. Bank ten, dąży także do uzyskania wpływów poprzez wspieranie budowy infrastruktury paliw kopalnianych nie patrząc wcale na wyniszczające konsekwencje ich użycia, które stają się z dnia na dzień coraz bardziej ewidentne. Ich jedynym zmartwieniem jest kwestia zysku! Nazywa się to tyranią korporacji! My, ludzie, nie będziemy dłużej tolerować tego niebezpieczeństwa dla młodych ludzi, naszej planety i jej mieszkańców. Właśnie dlatego tutaj jestem, by przerwać codzienną pracę w tym oddziale Wells Fargo. Jestem tutaj także dlatego by zaprotestować przeciwko zyskowi z niszczenia klimatu. Jesteśmy częścią światowego ruchu stojącego naprzeciw chciwym i pasożytniczym ludziom. Musimy wejść im w drogę by powiedzieć głośne: ‘nie’!”

Demonstracja było zorganizowana przez: Wesleyan Coalition for Divestment and Transparency, Students Against the Fossil Fuel Industry i Dragonfly Climate Collective.

Wedle tego, co powiedział adwokat Vic’a, Wells Fargo poprosił policję o podjęcie działań. Tłumaczy to, czemu po prawie roku bo 20 lutego, policjant zaczepił Vic’a na ulicy, pokazał odznakę i go aresztował. Nakaz aresztowania wskazywał możliwość złamania 4 przepisów prawnych stanu Connecticut: naruszenie miru domowego drugiego stopnia, niepodporządkowywanie się do poleceń policji, blokowanie przejścia oraz utrudnianie wykonywania czynności przez funkcjonariusza policji.

Ostatecznie, prokuratura zdecydowała się oskarżyć Vic’a trzema pierwszymi zarzutami. Groziło mu do 9 miesięcy w więzieniu oraz 2000 dolarów grzywny. Na pierwszej rozprawie, która odbyła się 1 marca, prokurator zapowiedział, że skontaktuje się z tzw. ‘pokrzywdzonym’ – bankiem Wells Fargo.

26 marca odbyła się druga rozprawa Vic’a, na której zaproponowano mu ugodę polegającą na tym, że przyzna się do zarzucanych mu czynów. W zamian sąd miał skazać go za dwa wykroczenia, które nie są rozpatrywane jako karne. Vic zaakceptował ugodę. Łączna grzywna, jaką miał do zapłacenia wyniosła trochę ponad 200 dolarów.

Vic zebrał już potrzebne pieniądze. Każda osoba, która chciała wesprzeć Vic’a, może zamiast tego wesprzeć aktualnie trwające kampanię przeciwko tworzeniu infrastruktur paliwa kopalnianego, przykładowo L’eau Est La Vie (woda jest życiem), obóz sprzeciwiający się budowie wodociągu Bayou Bridge, link: https://www.youcaring.com/leauestlavienobayoubridgepipeline-807622

Tłumaczenie z: https://itsgoingdown.org/dapl-protester-vic-lancia-arrested-and-fined-1-year-after-wells-fargo-lock-down/